Epoksi Uygulama Adımları

Epoksi Uygulama Adımları

Epoksi uygulamaları profesyonel kişiler tarafından ve kaliteli malzemeler ile yapılmalıdır. Dayanıklılığın ve uzun süreli sorunsuz kullanımın elde edilmesi için bu kritik noktaya mutlaka dikkat etmek gerekir. Epoksi zemin uygulaması yaptıracak olan kişiler epoksi kaç kat uygulanır sorusunun cevabını merak etmektedir.

Bu uygulama için tercih edeceğiniz firma ve alanında tecrübeli ekipler sizlere bu konuda detaylı bilgilendirme yapacaktır. Katların uygulanması kadar yapılan işlemin titiz bir işçilik ile gerçekleştirilmesi de epoksi uygulamasından alınacak olan verim noktasında önemlidir.

Zemin kaplamaları arasında dayanıklılığı ve estetik görünümü nedeniyle farklı alanlar için tercih edilen epoksi zemin kaplama işlemleri son derece popülerdir. Bugün pek çok alanda görmeye alıştığımız bu zemin kaplaması özellikle;

 • Otoparklar
 • Hastaneler
 • Medikal sektörü
 • Spor tesisleri
 • Fabrikalar
 • Kaplıcalar
 • Havuzlar
 • Ofisler ve evler gibi farklı yaşam alanlarında kullanılmaktadır.

Darbelere karşı üstün bir dayanıklılık sağlayan ve kolay temizlenebilir özelliği sayesinde özellikle yüksek hijyene ihtiyaç duyulan alanlarda zemin kaplaması olarak kullanılan bu sistem konforu ve estetik bütünlüğü bir arada sunmaktadır.

Epoksi Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Epoksi uygulaması son zamanların popüler zemin kaplaması uygulamaları arasında yer almaktadır. Bu uygulama suya dayanıklılığı nedeniyle ve uzun ömürlü olması dolayısıyla pek çok alanda tercih edilmesine nedendir. Epoksi uygulamalarında kullanılacak olan malzemelerin yüksek kalite standartlarında seçilmiş olması uygulamanın başarısını artırmaktadır. Tüm bunların yanı sıra uygulamanın doğru basamaklar ile uygulanması da yine ortaya çıkacak kalite açısından büyük önem taşımaktadır.

Epoksi uyulama adımları ise;

 • Epoksi uygulanacak olan zeminin kusursuz bir biçimde hazırlanması
 • Epoksi reçinenin ve sertleştiricinin uygun miktarlarda karıştırılması
 • Karışımın zemine doğru yöntemler ile uygulanması
 • Kuruma sürecinin doğru biçimlerde sonlandırılması
 • Opsiyonel olarak ikinci katın uygulanması şeklindedir.

Başarılı sonuçların elde edilmesi için kaliteli malzeme, profesyonel işçilik ve doğru tekniklerin bir araya getirilmesi gerekmektedir. Alanların farklı renk ve desen seçenekleri ile kişiselleştirilmesinde de etkili olan epoksi zemin kaplamaları özellikle ticari işletmelerde firmaya veya şirkete ait logo, amblem ve işaretlerin zeminlere aktarılmasında da etkili olmaktadır. Farklı renk seçenekleri geniş alanların bölünmesinde ve belirlenmesinde de etkili olarak kullanım kolaylığı sunmaktadır.

 

Kaç Kat Epoksi Kullanılmalıdır?

Epoksi kaç kat uygulanır sorusu zeminlerinde epoksi uygulaması yaptırmak isteyenler tarafından merak edilen bir konudur.  Epoksi ile yapılacak olan zemin kaplamalarında kaç kat uygulanacağı, uygulama yapılacak olan alanın kullanım amacı, trafik yoğunluğu ve hedeflenen dayanıklılık ile doğru orantılı olarak değişkenlik göstermektedir. Genel olarak tek kat uygulanan epoksi zemin kaplamaları çoğu durumda ihtiyaçlara cevap vermektedir. Kişisel tercihler ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak daha dayanıklı bir zemin isteyen alanlar için ikinci katın uygulanması da söz konusu olabilmektedir. Burada ikinci kat uygulamanın devreye girmesi ile artacak olan zemin kaplaması maliyetleri de dikkate alınmalıdır.

Pratik olarak bakıldığında epoksi kaç kat uygulanır sorusunun cevabı tek kat epoksi uygulamasının normal şartlar altında standart bir zemin için yeteli olacağıdır.

Formun Üstü

Burada zemin, malzeme kalitesi ve işçilikte ortaya çıkan bazı dinamikler ile epoksi uygulamasının ikinci kata ihtiyaç duyabileceği ortaya çıkar. Ancak genel olarak kaliteli malzemeler ile gerçekleştirilmiş olan profesyonel yaklaşımlarda tek kat epoksi uygulaması yeterli olmaktadır. İkinci kat uygulama yapılacak olması durumunda ise ilk uygulamanın ardından 18-24 saat geçmesi beklenmelidir.

Son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan epoksi zemin kaplamaları tek seferlik uygulamalar ile de uzun yıllar sorunsuz bir kullanım sunmaktadır. Kullanımda dikkat edilmesi gereken hususlara hassasiyet gösterilmesi ve düzenli bakımların yapılması bu zeminlerin uzun müddet sorunsuz kullanılmasını sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Bizi Arayın