Epoksi Neden Kalkar?

Epoksi Neden Kalkar? Kalkmaması İçin Ne Yapılmalı?

Bugün son derece geniş bir kullanım alanı olan epoksi zemin kaplamalarının tercih edilmesinde etkili olan faktörlerin başında dayanıklılık gelmektedir. Bunun yanında bu zemin kaplamalarının suya karşı göstermiş oldukları mukavemet ve estetik açılardan sunmuş olduğu şık görünüm de yine bu zemin kaplamalarının pek çok sektörde ve hatta evlerde kullanımını artırmaktadır.

Zaman içerisinde bu zemin kaplamalarının kalkma sorunları ile kullanıcısını rahatsız etmesi söz konusu olabilmektedir. Epoksi zemin kaplaması yaptırmak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir konu olan epoksi kalkar mı sorusuna verilebilecek cevap ise bu ürünün uygulama aşamasında yapılan hatalar ve kullanımda ortaya çıkan kusurlar nedeniyle kalkabileceğidir.

Epoksinin Kalkma Nedenleri

Epoksi kalkar mı sorusuna cevap aramak yerine epoksinin neden kalktığını araştırmak bu uygulamayı yaptıracak olan kişilere uygulamada dikkat etmeleri gereken noktaları vurgulamaktadır.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan epoksi kalkmalarında yaygın olarak gözlemlenen nedenler ise;

  • Zemin hazırlığının doğru yapılmamış olması
  • Kalitesiz malzeme kullanımı
  • Yanlış teknikler ile uygulama
  • Kuruma sürelerine dikkat edilmemiş olması
  • Gerekli bakımların ihmal edilmiş olması
  • Yoğun trafik

Bu faktörlerden biri ya da birkaçı bir araya gelerek epoksi zemin kaplamasının kalkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle epoksi zemin kaplaması yaptırırken mutlaka alanında profesyonel firmalardan destek alınmalı ve teslimat sonrası uyulması gereken kurallar için kullanıcılar mutlaka bilgilendirilmelidir.

Kalkan Epoksi Zemine Ne Yapılmalı?

Nedeni her ne olursa olsun kalkmış bir epoksi zemin hem estetik açıdan hem de fiziksel açıdan hoş bir görünüm ve kullanım sunmayacaktır. Bu durumda yapılması gerekenler ise kalkan epoksi zeminin onarılması olacaktır. Kimi zaman zeminin durumuna göre ve ortaya çıkmış olan hasara göre onarım ile ortadan kaldırılabilen sorun kimi zaman ise epoksi kaplamanın yenilenmesini gerektirebilir.

Epoksi kalkar mı diye baktığımızda kimi zaman kaplamanın tam olarak kalkmış olduğu gözlemlenmekle birlikte kimi zaman ise epoksi kaplamanın zeminle yapıştığı yerde kabarcıklar oluşturduğu da gözlemlenmektedir. Bu kabarcıklar görsel ve fiziksel kullanım açısından sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Kimi zaman ise kaplamada çatlaklar ortaya çıkmaktadır. Renk değişimleri ve sürtünme ile birlikte gelişen yıpranma da epoksi zemin kaplamalarında gözlemlenen yıpranma ve deformasyonlar arasında yer almaktadır.

Çözüm yöntemleri ise; kalkan epoksi zeminin onarılması veya yeniden epoksi kaplama ile kaplanmasıdır. Yerel onarımlar küçük oranlarda kalkmalar, çatlamalar ve yıpranmalar için ideal çözüm olacaktır. Yine profesyonel yaklaşımlar ile mevcut epoksinin dayanıklılığının artırılması ve kaplamanın güçlendirilmesi de yapılabilecekler arasında yer almaktadır.

Tüm bu epoksi zemin kaplaması sorunlarında profesyonel destek almak onarımların ve yeniden yapılacak olan kaplamaların çok daha iyi sonuç vermesini sağlayacaktır. Yüksek maliyetlerden kaçınmak için alanında profesyonel bir ekip ile çalışmak her zaman daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Kalkan epoksi zeminlerin oluşturduğu sorunların çözümü doğru tamirin yapılması ve uygun çözüm yollarının uygulanması ile mümkün olmaktadır. Zemin hazırlığı, yeniden kaplama, yerel onarım, kaplama güçlendirme gibi profesyonel yaklaşımlar sonrasında zemin kaplamanız ilk günkü estetik güzelliği ve sağlamlığı ile sizlere hizmet edecektir.

Yüksek maliyete sahip bu zemin uygulamalarının uzun yıllar sorunsuz bir biçimde kullanılabilmesi için yapım aşamasında dikkat edilmesi gereken tüm hususların mutlaka yerine getirilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki bir şeyi düzeltmek veya tamir etmek yeniden yapmakta çok daha zor ve maliyetlidir. Bu nedenle özellikle geniş çaplı projeler için yüklenici firmanın titizlik ile seçilmesi gerekmekte ve uygulamanın her aşaması mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

 

 

 

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.

Bizi Arayın