Epoksi kaplamalar ve epoksi boyalar günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Epoksi nedir sorusunun cevabı şu şekildedir. Epoksi bir reçinedir ve sıvı halde yüzeye uygulaması yapılır. Gerekli durumlarda üst üste uygulama yapılabilir. Kuruduktan sonra mukavemeti artar. Kimyasallara karşı direnci oldukça fazladır. Asit ve baz bulunan ortamlara karşı da dirençlidir. Epoksi kaplamaların temizlenmesi de oldukça kolaydır. Bu sayede uzun uzun uğraşmak zorunda kalmadan temizliğini yapabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Epoksi kaplamalar oldukça hijyeniktir. Anti bakteriyel özellik gösterdiği için üzerinde hiçbir canlı form yaşayamaz ya da üreyemez. Epoksi kaplamalar korozif ortamlara karşı da dayanıklıdır.

Epoksi nedir diye merak ediyorsanız epoksi kaplamalar bunun en iyi örneğidir. Epoksi kaplamalar tozuma yapmaz. Bu sebeple tozumanın olmaması gereken ortamlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Epoksi kaplamalar hastane, ev, fabrika ve buna benzer pek çok ortamda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Epoksi kaplamaların renk skalası da oldukça geniştir. Bu sebeple hangi rengi istiyorsanız kolaylıkla boyatabilirsiniz. Epoksi kaplama yaptırdıktan sonra renginden sıkılırsanız rengini değiştirebilirsiniz.

Epoksi nedir sorusunun basit cevabı epoksi reçine formunda bir malzemedir. Epoksi kaplama yapılacak yerin kir yağ ve tozdan arındırılmış olması gerekmektedir. Yüzeyde pürüzler var ise bu pürüzler giderilmelidir. Çünkü bu tarz yabancı oluşumlar epoksinin yüzeyle tamamen birleşmesini engeller ve bazı sıkıntılara sebep olabilir. Epoksi kaplamaların su geçirmeme özelliği de bulunmaktadır. Dekoratif modelleri de olduğu için estetik açıdan da tercih edilmektedir